znak Božic
 Co se děje...
Břežanská versus Niva
Jedním z mála neočekávaných bodů jednání zastupitelstva byly informace týkající se Břežanské dopravní společnosti.
Jak nás informoval pan starosta, rada obce se pozastavila nad nástupem paní Bobokové, manželky jednatele BDS Zdeňka Boboka, do funkce účetní v Břežanské dopravní společnosti dne 1.2.2009. Na schůzce všech čtyř starostů členských obcí BDS dne 3.3.2009 se jim dostalo vysvětlení a ujištění, že je vše v pořádku, podobně jako následně i nové dozorčí radě BDS.
Přesto se má v pátek 27.3.2009 sejít mimořádná valná hromada BDS, která by měla odvolat všechny účetní a vypsat výběrová řízení na pozice jednoho manažera společnosti a jedné účetní. Jak nám bylo vysvětleno, jedná se o to, aby společnost řídili odborníci s odpovídajícím vysokoškolským nebo středoškolským odborným vzděláním. Místostarosta ing. Čurda podotkl, že se chceme vrátit k původnímu modelu řízení společnosti z dob Josefa Rebendy a Ivana Zedníčka. Není dobře, když jednatel společnost pracovně řídí a současně ji úředně zastupuje jako představitel společnosti, je třeba tyto funkce oddělit. Navíc starostové navrhují, že by se jim jako vhodný jevil model „rotary“. Více o této záležitosti píšeme v připojeném příspěvku.
Kontroverzním momentem zasedání se stal návrh na odprodej víceúčelového vozidla MAN z vlastnictví DSO Niva Břežanské dopravní společnosti, která je má již dlouhodobě v pronájmu. Zatím za ně zaplatila 1 962 000 Kč (pořizovací cena byla cca 5 mil. Kč) a odhad na prodejní cenu v současné době je 1 626 000 Kč. Rada obce navrhla a zastupitelstvo poté (ne všemi našimi hlasy) schválilo jeho prodej za 1 mil. Kč se splátkami rozloženými do 2 let. Návrh Karla Haly, jestli musíme toto vozidlo prodávat za výrazně sníženou cenu, když by za 2 roky bylo stejně splaceno, byl odmítnut s vysvětlením, že BDS za nás splácela úvěr v dobách, kdy bylo toto vozidlo málo využíváno. A taky proto, že si Břežanská pořídila za 0,7 mil. Kč speciální korbu na solanku (posypovou směs), aby mohla s tímto vozidlem sloužit při zimní údržbě silnic. A co by teď s touto korbou dělala, kdybychom auto prodali někomu jinému. Starosta ing. Klíč to uzavřel slovy: „Musíme si uvědomit, že jsme členy Nivy i BDS. Zdražovali bychom to sami sobě (rozuměj: my to nikomu jinému než Břežanské prodat nechceme). A při prodeji cizímu zájemci by na tom ještě ke všemu vydělaly i tři obce, které jsou sice členy Nivy, ale nejsou členy BDS (jedná se o Velký Karlov, Mackovice a Břežany). A to prý teda ne!
P.S. Jak dopadla dnešní mimořádná valná hromada BDS, nevím. Kdo víte, klidně tuto informaci doplňte na diskuzním fóru.

Ladislav Nevrkla


Rotovné
Včera na zastupitelstvu starosta v diskuzi o Břežanské nadhodil návrh rotujícího jednatelství. Se současným jednatelem jsou (prý) spokojeni, i když zaměstnávání manželky označili za hloupost (podle mě je to spíše projev nemravnosti než hlouposti, ale podle této zvláštní logiky je možná hloupý, protože se nechal chytit). Přestože podle našich radních je Zdeněk Bobok skvělý jednatel, tak by ho chtěli nahradit. Návrh sice zní, že se během 4 let prorotují všichni 4 starostové zúčastněných obcí, ale příští rok na podzim jsou volby, takže by se stačil prorotovat jen jeden.
Přirozeně by to byl starosta největší obce. A přirozeně je to funkce za peněžitou odměnu. Tato odměna by se tedy mohla jmenovat rotovné.
Rotování by znamenalo, že by ani jeden jednatel neměl šanci prosadit svou vizi… Takže by se vlastně nic nezměnilo, protože Zdeněk Bobok dnes stejně spíše než jako jednatel vystupuje jako provozní ředitel. Společnost je v provozu, splácí dluhy, ale stagnuje.

Pavel Nevrkla


Diskutovat
Zobrazit všechny příspěvky 
Pro zvětšení klikněte na foto.