znak Božic
 Co se děje...
Světlana 47: 59. výročí procesu se členy božické Světlany
Naše postupné odkrývání historie odbojové skupiny Světlana tentokrát poruší svou chronologickou posloupnost. Důvod je jediný: V těchto dnech uplynulo 59 let od chvíle, kdy Státní soud, oddělení Brno vynesl tvrdý a nekompromisní verdikt ve věci zatčených, obviněných a obžalovaných členů božické Světlany.
Rozsudek je uveden takto: Jménem republiky! Státní soud, oddělení Brno uznal dne 22. června 1951 v Uherském Hradišti v přítomnosti obviněných konaném, takto právem: 1.Antonín Švarc, …., 2. Bohumír Paděra …, 3. Josef Kudlička, …, 4. Ladislav Smrček, …, 5. František Smetana, …, 6. Valentin Jeřábek, …, 7. Rudolf Král, …, 8. Josef Neděla, …, 9. Svatopluk Župka, …, 10. Josef Hanuš, …, 11. Karel Diviš, …, 12. Antonín Nevídal, …, 13. Josef Čermák, …, 14. Vlastislav Bazal, …, 15. František Plaček, …, 16. Marie Slezáková, …, 17. – 27. členové jiné skupiny Světlany vyjma 26. Anežka Slezáková, … .
Při jednom z posledních procesů se členy skupiny Světlana byli současně souzeni členové a spolupracovníci dvou skupin Světlany. Božičtí, borotičtí, lechovičtí a Marie Slezáková z Nivnice patřili ke skupině Světlana-Jarmila.
Obžaloba byla postavena na výpovědích zatčených vždy krátce po zatčení a poté na základě žaloby státního prokurátora z oddělení Brno. Veřejné hlavní líčení se konalo v Uherském Hradišti ve dnech 18. – 21. června 1951.
V rozsudku se mj. uvádí: Obvinění (následuje jmenovitý výčet), všichni t.č. ve vazbě jsou vinni, že … a následuje výčet obvinění v 5 bodech. Tím spáchali … a jsou uvedeny paragrafy obávaného zákona č. 231/48 Sb. v 5 bodech. Za to se odsuzují … a jsou uvedena jména a paragrafy, za něž byli obvinění odsouzeni k následujícím trestům odnětí svobody:
Antonín Švarc (Č. Křídlovce) na 25 let, Josef Kudlička (Božice) na 20 let, Antonín Nevídal (Božice) na 18 let, Karel Diviš (Č. Křídlovce) na 16 let, František Smetana (Božice) na 10 let, Rudolf Král (Lechovice) na 10 let, Josef Čermák (Borotice – Filipovice) na 10 let, František Plaček (Lechovice) na 10 let, Josef Neděla (Božice) na 7 let, Ladislav Smrček (Božice – Kolonie) na 6 let, Valentin Jeřábek (Borotice) na 6 let, Vlastislav Bazal (Lechovice) na 6 let, Bohumír Paděra (Božice) na 3 roky, Svatopluk Župka (Božice) na 3 roky, Marie Slezáková (Nivnice) na 2 roky a Josef Hanuš (Božice) na 15 měsíců a Anežka Slezáková (Božice) se osvobozuje. Obviněn a souzen nebyl Antonín Daněk (v obžalobě prokurátora je však uveden jako vedoucí skupiny), který bydlel naposledy v Božicích, od konce března 1949 pobýval v rakouském exilu, stal se kurýrem (agentem-chodcem) a byl zastřelen při pokusu StB o zatčení dne 15.5.1949 v Božicích. Celkem tak bylo do činnosti spojené se Světlanou zapojeno 12 občanů Božic a Českých Křídlovic, 2 občané Borotic a Filipovic, 3 občané Lechovic a jedna občanka Nivnice.
Na 59. výročí soudního procesu s božickými občany a vynesení krutých trestů nesmíme již nikdy zapomenout. Ani na jejich jména. Jsou hodná úcty, tiché vzpomínky a kytičky.


Připravil Mgr. Ladislav Nevrkla

Foto autora


Diskutovat
Zobrazit všechny příspěvky