znak Božic
 Co se děje...
Osobnosti Božic: Kdo je Marek Orko Vácha
Není občanem Božic, ale přesto ho většina našich občanů zná. A pokud ho nezná, stojí za to, aby se s tímto nevšedním člověkem seznámila.
„Ve vědecké komunitě je nejvíc věřících mezi astronomy, nejméně mezi biology,“ říká v sobotní příloze Lidových novin Orientace přednosta Ústavu etiky na 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy Marek Vácha. On sám je tou výjimkou, je totiž kněz. Po studiích na přírodovědecké fakultě MU v Brně pokračoval studiem teologie v Olomouci a v Bruselu. Třetím rokem přednáší etiku na UK v Praze a v letech 1997 a 2000 se zúčastnil dvou výprav do Antarktidy. V roce 2002 žil půl roku v trapistickém klášteře Sept-Fons ve Francii. Vydal šest esejistických knih. Ve Skautu získal přezdívku Orko, což je zkratka pro Orlí oko. Pod ní je znám široko daleko a většinou se o něm hovoří jako Marku Orko Váchovi.
Již několik let slouží jako kaplan farnosti při „studentském“ kostele Nejsvětějšího Salvátora (s P. Tomášem Halíkem) a jako římskokatolický kněz v Lechovicích a po odchodu P. B.Chroboczka též v Božicích. Při větších veřejných akcích v Božicích jsme se s ním mohli setkat loni v dubnu při žehnání hasičského praporu (http://www.probozice.wz.cz/index.php?menu=180420091) a při mši na zahájení božických hodů (viz http://www.probozice.wz.cz/index.php?menu=280620091).
Svůj rozhovor v Lidových novinách zakončil následující myšlenkou: Na Bílou sobotu by měl být člověk o samotě a v tichu. Mám stále farnost v Lechovicích u Znojma, je maličká, mše je tam jen v neděli. Kolem Velikonoc tam na pár dní kvete kosatec nízký. Tak si je chodím brzy ráno fotit, protože květy vždy odpoledne zvadnou.


(lan)

Foto autora


Diskutovat
Zobrazit všechny příspěvky

 
Pro zvětšení klikněte na foto.
 
Pro zvětšení klikněte na foto.