znak Božic
 Co se děje...
Co tomu říkáte?
„Netradiční zdroje získávání energie jsou hezké, ale celkově jde o zanedbatelné množství. Třeba větrníky na Znojemsku se mi vůbec nelíbí, do zdejší krajiny se nehodí. Až přestane být dotovaná výroba elektřiny ve větrných a solárních elektrárnách, tak se to v nich ani nevyplatí vyrábět.“
Pokud si myslíte, že je to názor můj nebo některého odpůrce výstavby alternativních zdrojů energie, hluboce, ale hluboce se mýlíte. Toto vyjádření bylo otištěno ve Znojemském deníku (Rovnosti) dne 24.8.2008 a jeho autorem je RNDr. Marta Bayerová ze Znojma.
Pro nás ovšem zajímavější bylo vyjádření paní doktorky přírodních věd, komunální političky, současné poslankyně, kandidátky do Senátu a v neposlední řadě i časté návštěvnice Božic (naposledy tuším 17.8.2008) k bioelektrárně ve Velkém Karlově, vůči které zaujali v minulých dnech někteří starostové z okolí (v čele s božickým starostou ing. M. Klíčem) razantní a nekompromisní postoj a podpořili v dopisu ministru životního prostředí Martinu Bursíkovi požadavek občanského sdružení z Velkého Karlova na její úplné odstavení. Zdá se, že postoj dr. M. Bayerové ke karlovské bioplynce bude asi trochu jiný. Čtěte pozorně:

V poslední době se několikrát mluvilo o bioplynové stanici ve Velkém Karlově. Jistě jde o progresivní způsob výroby energie, podle mnohých ale Agrodružstvo Jevišovice při jejím provozu porušuje předpisy. Byla byste pro její zavření, tak jak k tomu vyzvali starostové okolních obcí?

Nevím úplně přesně, jaká je tam situace. Ve Velkém Karlově jsem byla při zahájení provozu bioplynové stanice a tehdy se to velmi propagovalo jako dobrá věc. Podobné zařízení ale samozřejmě musí splňovat veškeré normy. Nesmí jeho provozem trpět lidé v okolí. Na druhou stranu mám ale občas pocit, že v Česku stále panují takové averze k těm, kteří pracují a mají úspěch. Zcela určitě by se ale stížnosti lidí měly prošetřit a eventuální nedostatky odstranit. Tolik dr. M. Bayerová.

Osobně jsem byl spíš „nemile“ překvapen, že v Božicích neproběhla k této problematice žádná seriozní kampaň, ani nějaká petiční akce, neřku-li referendum, když k jiné, daleko méně naléhavé otázce se obec občanů dotazovala a chtěla jejich podpis. A že zde páchnou (a daleko častěji) i jiné produkty, víme taky dobře všichni.

P.S. Poslední zprávy: Bioplynové stanici hrozí pokuta

Diskutovat
Zobrazit všechny příspěvky

Ladislav Nevrkla