znak Božic
 Co se děje...
Za krásami naší vlasti 3: Na skalnatých svazích přírodní rezervace
Tentokrát zamíříme mimo hranice našeho okresu. Jedná se o Národní přírodní rezervaci vyhlášenou v roce 1953. Zcela specifické podmínky, které zde panují, činí z tohoto území jedinečnou lokalitu, jak z botanického, tak i zoologického hlediska. Zaujímá plochu bezmála 60 ha, v nadmořské výšce 260 – 385 m.n.m. Člení se na tři vzhledově i přírodně zcela rozdílné části. Jedná se o tzv. pastvinnou step, smíšený les a skalní step. Právě na těchto skalnatých svazích, které se za slunečného počasí zahřívají i na 50°C, se nachází převážná část rezervace. Díky vhodné orientaci dopadá na skalnaté stráně v nejstudenějších zimních měsících mnohem větší množství slunečních paprsků než na okolní roviny. Zima je zde mírnější a step se na jaře probouzí životem dříve než příroda v jejím okolí. Hlavní roli při vytváření zdejšího ekosystému ovšem hraje geologický podklad tvořený horninou s vysokým obsahem hořčíku, tzv. hadcem neboli serpentinitem.
Ještě napovím, že tyto skalnaté svahy, strmě klesající k řece Jihlavě, se nazývají Čertův ocas a vytvářejí magické zákoutí v podobě mohutného, široce k jihu rozevřeného amfiteatru.
Věřím, že i přes méně kvalitní fotografie snadno rozpoznáte, kde se tento jedinečný přírodní unikát nachází a jak se nazývá.


Karel Kučera

Foto autora


Diskutovat
Zobrazit všechny příspěvky

 
Pro zvětšení klikněte na foto.
 
Pro zvětšení klikněte na foto.
 
Pro zvětšení klikněte na foto.
 
Pro zvětšení klikněte na foto.
 
Pro zvětšení klikněte na foto.