znak Božic
 Co se děje...
Božická zákoutí: Hledejte kešky!
Že nevíte, co to po vás v titulku tohoto článku chci? Tak tedy nejdřív trošku informací na vysvětlenou, jak nám je nabízí encyklopedie Wikipedie.
Správně se hra jmenuje geocaching a je to nová, moderní hra na pomezí sportu a turistiky (přímo ideální např. pro vinařské stezky), která spočívá v použití navigačního systému GPS při hledání skryté schránky nazývané cache, v češtině psáno též i keš. O této schránce jsou známy jen její zeměpisné souřadnice v systému WGS 84. Při hledání se používají turistické přijímače GPS. Po objevení keše, zapsání se do logbooku a případné výměně obsahu schránky ji nálezce opět uschová a zamaskuje.

Jednou ze základních myšlenek geocachingu je umisťování keší na místech, která jsou něčím zajímavá a přesto nejsou turisticky navštěvovaná. V popisu keše jsou pak uvedeny informace o místě s jeho zvláštnostmi a zajímavostmi. Keše se ale umisťují i do zajímavých míst velmi frekventovaných. V některých případech je zajímavým právě úkol, který je s nalezením keše spojen.

Pokud nejste ani po tomto malém exkurzu moudří, podívejte se do Wikipedie anebo nejdříve na www.geocaching.cz a pak už můžete zkusit hledat. A vězte, že i Božice mají ve svém katastru první kešky! Tak hodně zdaru a napište, co jste našli.

P.S. Pro úspěšné hledání je třeba se zaregistrovat.


Ladislav Nevrkla


Diskutovat
Zobrazit všechny příspěvky