znak Božic
 Co se děje...
K věci: Nezadlužujme se!
Světová finanční krize dostihla i města a obce České republiky. Hlavním důvodem je propad v daňových příjmech. Většina radnic zatím šetří na běžných výdajích a využívají rezervy, které si vytvořily v minulých letech. I ministerstvo financí doporučuje obcím, aby se nezadlužovaly, pokud to není nezbytně nutné. V Jihomoravském kraji města a obce zastaví nebo zruší méně významné investice. Pouze město Znojmo uvažuje o tom, že si kvůli propadu příjmů z daní vezme investiční úvěr. Některé radnice chtějí šetřit na provozních výdajích – na teple, modernizaci vybavení i mzdových výdajích.
Jedna radnice vyřadila z rozpočtu záměr vybudovat novou kašnu. I božická radnice má v plánu na letošní rok jednu takovou „kašnu“. Není to však kašna v pravém slova smyslu, ale je to plán budovat obecní vinný sklep!
Jsem plně přesvědčen, že právě vyřazení tohoto „vejce“ z plánovaných investičních akcí roku 2009 je povinností každého zodpovědného zastupitele. Už proto, že taková aktivita jako sklep vůbec nepatří do oblasti, v níž by měla obec v současné situaci investovat. A jestli to má být „skromný dárek“ pro nějakého věrného vinaře, kterému komplex vybudovaný za obecní a dotační peníze potom obec pronajme, tak to říkám ještě hlasitější NE. A jestli přesto někdo trvá na rekonstrukci sklepa, tak jsem pro REFERENDUM. Třeba s podzimními předčasnými volbami. Bylo by dokonce bez nákladů!
Ať obec zmíněný sklep prodá podnikateli, který ho zrekonstruuje a bude ho provozovat. Stačí se projet po našem okolí, abychom viděli, že to jde a že je to reálné. Nemluvě o aktivitách v tradičních vinařských oblastech kolem Velkých Pavlovic, Bořetic a Čejkovic (těch u Hodonína). Sám jsem tam nedávno osobně byl a některá taková zařízení navštívil. I ta, co se teprve budují. Města a obce tam však vytvářejí pouze vhodné podnikatelské prostředí, vlastní aktivita je v rukách soukromých podnikatelů – jednotlivců nebo společností. Když to jde jinde, proč by to nešlo v Božicích?

P.S. A ještě jednu poznámku si neodpustím. Už rok se mluví o tom, že obec dostane dotaci na umělý povrch pro hřiště za školou. Teď i médii proběhla informace, že tuto dotaci dostaneme. Víme, že nebude příliš vysoká a zdaleka nepokryje plánované náklady. Přesto jsem pro, abychom toto hřiště dokončili a akci realizovali. ALE JINAK NIC! Všechno ostatní by mělo počkat na jindy. Snad jenom ta slibovaná generálka WC v kulturním domě by měla být provedena. Zatím prý byly odstraněny aspoň ty nejkřiklavější závady.

Diskutovat
Zobrazit všechny příspěvky

Mgr. Ladislav Nevrkla, zastupitel obce


 
Pro zvětšení klikněte na foto.